Viktor Kožený a Juraj Široký
Kožený: Penězi z fondů upláceli politiky ČSSD
19. června 2006, LN
Velkou část majetku harvardských fondů zpronevěřil slovenský podnikatel Juraj Široký. Tyto peníze prý také posloužily ke korupci politiků ČSSD. Tvrdí to zakladatel fondů Viktor Kožený, který sám čeká ve vazbě na Bahamách na verdikt o vydání do Spojených států kvůli údajné korupci.
Koženého sdělení obdržela ČTK v New Yorku prostřednictvím jeho právních zástupců. Aktuální vyjádření Širokého ani ČSSD se zatím nepodařilo získat.
Případem rozkrádání majetku Harvardského průmyslového holdingu (HPH) se zabývá slovenská policie, která reagovala na trestní oznámení jeho likvidátora Zdeňka Častorála. Podle něho se 200 milionů dolarů (více než čtyři miliardy českých korun) objevilo loni ve slovenské společnosti Druhá strategická, v jejímž představenstvu zasedá šéf Slovenského svazu ledního hokeje Juraj Široký.
Kožený, bývalý český občan, nyní držitel irského pasu, je obžalován ve Spojených státech z uplácení ázerbájdžánských prominentů při snaze o privatizaci tamějšího ropného průmyslu. Na americkou žádost je od začátku loňského října na Bahamách ve vazbě. Verdikt o jeho vydání či nevydání do USA by měl padnout tento týden. O vydání Koženého kvůli stíhání v České republice usiluje i česká justice, ale její žádostí se zatím bahamské úřady podle dosavadních informací ještě nezačaly zabývat.
Slovenský tisk nedávno uvedl, že má jít o prostředky z prodeje ruské ropné firmy, které však namísto u akcionářů skončily na Kypru a v Belize. V souvislosti s případem zatím na Slovensku nebyl nikdo obviněn. Slovenský deník Nový čas minulý týden napsal, že Široký vzkázal, že se k harvardským fondům vyjádří, až skončí s hokejem.
Podle Koženého údajně „potvrzených informací“ velká část harvardského majetku přesahující sto milionů amerických dolarů „byla proprána a rozkradena na Slovensku panem Širokým a jeho manželkou s použitím společností, které vlastní a ovládají“. „Toto se odehrálo za aktivní spolupráce Ľudové banky a jejího ředitele, který byl úzkým spolupracovníkem Širokého v československé rozvědce. Tok peněz míří do Širokého firem a zčásti zpět k osobnímu obohacení Borise Vostrého,“ uvedl Kožený v rukou psaném prohlášení.
Boris Vostrý je bývalý předseda představenstva HPH, který je spolu s Koženým v České republice stíhán pro zpronevěru majetku v hodnotě téměř 14 miliard korun. Vostrý, dlouholetý zaměstnanec bývalé československé tajné policie StB, žije ve středoamerickém Belize.
Široký: Jsou to kecy
Široký tvrdí, že finanční transakce prověřovaly slovenské i české úřady, avšak neprokázalo se ani pouhé podezření ze spáchání trestného činu či neetického jednání. „Rozhodně odmítám jakékoliv obvinění v souvislosti s vyjádřením pana Viktora Koženého ohledně zpronevěry majetku Harvardského průmyslového holdingu. Tvrzení Koženého jsou ničím nepodložené hlouposti a kecy,“ sdělil Široký v prohlášení. Dodal, že v tomto případu nebylo vůči němu vzneseno žádné obvinění.
„Pokud mi je známo, pan Kožený obviňuje všechny, jež v životě potkal, že udělali něco, co poškodilo jeho zájmy. Je pro něho příznačné, že nové verze výmyslů posílá vždy až po volbách v ČR… Je to součást jeho mediální hry, když chce odpoutat pozornost od sebe,“ uvedl Široký.
„Hezkým případem“ je zaslání několika milionů dolarů právním poradcům Vostrého, „které byly podle mých zdrojů převážně použity jako úplatek nejvyšším představitelům ČSSD, nebo obdobné platby Širokého slovenským politikům,“ uvedl bez bližších podrobností Kožený. Za nejzajímavější považuje informace, „o kterých musí vyšetřovatelé vědět, ale o kterých zatím velmi mlčí“.
Kožený uvedl, že už v roce 2003 poslal otevřený dopis tehdejšímu českému ministrovi vnitra Stanislavu Grossovi, ve kterém informoval „o skutečnosti, že pánové Široký a Vostrý rozkrádají majetek Harvardu, který byl společnosti zaslán v rámci finančního vyrovnání“. „Dnešní vyšetřování pana Širokého je na správné a horké stopě,“ tvrdí Kožený z vězení. Zatím ovšem není známo, zda slovenská policie Širokého podezírá nebo vyšetřuje.