Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zatčení a soud

Harvardští akcionáři mají šanci získat peníze za Koženého luxusní chatu

3. dubna 2014, ČTK

Odvolací soud v USA tento týden zrušil loňské rozhodnutí soudkyně nejvyššího soudu státu New York zamítnout nárok Harvardského průmyslového holdingu (HPH) na peníze českého podnikatele Viktora Koženého získané z prodeje luxusní americké chaty. O úterním verdiktu informoval odborný právnický časopis New York Law Journal.

HPH se u newyorského soudu domáhal výnosu z prodeje luxusní horské chaty v Aspenu ve státě Colorado, kterou prostřednictvím společnosti Landlocked Shipping Company vlastnila matka Koženého.

Americká justice nechala peníze zadržet kvůli podezření, že se Kožený dopustil podvodu a korupce při pokusu o privatizaci ropy v Ázerbájdžánu. HPH chtěl získanými prostředky alespoň částečně pokrýt ztráty poškozených akcionářů.

Newyorský soud žádosti harvardských fondů o vydání peněz nevyhověl. Soudkyně Coinová totiž nárok odmítla s poukazem na to, že jeho uznání by znamenalo výkon trestněprávního rozhodnutí zahraničního soudu, což americké právo nepřipouští.

Odvolací soud ale podle časopisu New York Law Journal jednomyslně dospěl k závěru, že rozhodnutí Coinové bylo chybné. Pětičlenný senát konstatoval, že rozhodující není, zda rozsudek vynesl trestní soud, ale jaká je podstata verdiktu, a povaha zmíněného verdiktu je občanskoprávní, byť s sebou nese i trestní postih.

Kožený zbohatl počátkem 90. let na české kupónové privatizaci. V roce 1990 v Praze založil harvardské fondy, které v první vlně kupónové privatizace získaly body od více než 800 000 držitelů investičních kupónů, což byla téměř desetina účastníků. Ve druhé vlně získala harvardská společnost 292 milionů investičních bodů, čímž se zařadila na třetí místo v úspěšnosti správců. Za získané body pak Kožený nakoupil podíly v různých společnostech, z nichž později převedl peníze do zahraničí.

V červenci 2010 rozhodl Městský soud v Praze, že Kožený a jeho bývalý kolega Boris Vostrý mají jít za miliardové podvody každý na deset let do vězení, loni odvolací soud trest Koženému potvrdil a Vostrému o rok snížil. Kožený má také zaplatit škodu zhruba 8,3 miliardy korun a úroky, Vostrý přes 2,2 miliardy a úroky. HPH se k tomuto trestnímu řízení připojil právě v zájmu získání kompenzací pro poškozené držitele investičních kupónů.

Koženého stíhají i v USA, kde je obviněn mimo jiné z úplatkářství spojeného s privatizací v Ázerbájdžánu. Podnikatel ale utekl na Bahamy, které předloni žádost Spojených států o jeho vydání definitivně zamítly. O extradici Koženého, který má bahamské a irské občanství, žádá bahamské úřady rovněž česká justice.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít