Aleš Hušák a Sazka
Jansta jde dál po Hušákovi, další bývalé členy vedení Sazky nechá být
12. listopadu 2013, MF Dnes
Vlivný právník a šéf České unie sportu, dříve ČSTV, podá další trestní oznámení na Aleše Hušáka. Tentokrát kvůli podezření z podvodu. V pořadí již třetí trestní oznámení, které nové vedení ČUS na Hušáka podává, se týká jeho úlohy při vyjednávání o záchraně firmy s podnikatelem Martinem Ulčákem a realitním magnátem Radovanem Vítkem.
V té době Vítek například veřejně prohlásil, že si Hušák řekl o 200 milionů korun. Za to by Vítkovi údajně tehdy přenechal otěže v Sazce. „Hušák tehdy na poslední chvíli zhatil dohodu s panem Vítkem a Ulčákem. Pro tuto variantu se přitom vyslovilo představenstvo Sazky. Navíc si měl údajně říci o odstupné až ve výši 200 milionů,“ řekl v úterý Jansta na tiskové konferenci.
Trestní oznámení tak doplní již podanou žalobu na náhradu škody za zhruba miliardu korun. „Tím jsme vyčerpali zřejmě všechny naše možnosti, teď je to na orgánech činných v trestním řízení,“ dodal Jansta.
Šéf ČUS také definitivně uzavřel spekulace, že trestní výpady ze strany sportovců se rozšíří i na některé funkcionáře a bývalé členy vedení Sazky. „Samozřejmě, že většina z nich udělala zásadní chybu v tom, že slepě věřila Hušákovi. Na druhou stranu úroveň manipulace s nimi ze strany Hušáka byla opravdu brutální,“ dodal Jansta s tím, že další osoby obviňovat nebude.
Aleš Hušák další výpady vůči své osobě považuje za zástěrku. „Je to jen doklad toho, že pan Jansta a vedení ČUS nemá žádnou reálnou ekonomickou politiku, která by pomohla českému sportu, a proto stále hraje na starou notu a roztáčí falešné buddhistické modlicí mlýnky,“ sdělil Hušák MF DNES. „Myslím si, že celá akce je připravena proto, že se pánové dozvěděli, že tento týden budou zveřejněny první ukázky z mé knihy. Děkuji jim za tuto reakci. Lepší reklamu jsem si nemohl přát,“ dodal někdejší šéf Sazky.
//05.09.2014, ČTK://
Představitelé České unie sportu (ČUS) a Sdružení sportovních svazů České republiky (SSČR) podepsali memorandum o vzájemné spolupráci a definitivně tak stvrdili smír, který obě organizace uzavřely během léta. ČUS se na základě mimosoudního vyrovnání zavázala svému partnerovi zaplatit 75 milionů korun z neuhrazeného výtěžku zkrachovalé společnosti Sazka.
ČUS, nástupce někdejšího Českého svazu tělesné výchovy, má v 74 sportovních svazech 1,3 milionu členů a zastřešuje většinu olympijských sportů. SSČR, dřívější Svazarm, má v sedmnácti svazech 630.000 členů a mezi nimi jsou například biatlonisté.
Po krachu Sazky SSČR zažaloval ČSTV o více než 150 milionů korun jako ušlý příjem z loterijní společnosti. V roce 2004 se totiž ČSTV zavázal uhradit ze svých zdrojů to, co nebude schopna zaplatit Sazka kvůli dluhům za výstavbu haly ve Vysočanech.
V únoru 2013 soud žalobě vyhověl v plném rozsahu. Proti tomuto rozhodnutí podala ČUS odvolání, o němž dosud nebylo rozhodnuto. Nyní se obě strany dohodly na mimosoudním vyrovnání a přistoupily na polovinu částky. Tu ČUS zaplatí v několika splátkách.
„Reálně hrozilo, že soudní jednání se povlečou bezvýsledně ještě další roky. Nakonec zvítězil na obou stranách zdravý rozum,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci předseda ČUS Miroslav Jansta. Šéf SSČR Zdeněk Ertl souhlasil. „Také my se už nechceme vracet do minulosti, mnohem důležitější je ve snaze o lepší podmínky českého sportu spojit síly,“ prohlásil.
Zároveň s ukončením sporu bude navázána užší spolupráce mezi oběma organizacemi, například v oblasti administrativní, organizační, technické či metodické, ale také v koordinovaném přístupu při jednání s orgány veřejné správy při získávání finančních prostředků. Krajská centra sportu ČUS budou nově poskytovat služby také organizacím a členům Sdružení.
„Memorandum je milníkem českého sportu. Dvě největší organizace v zemi odhodily vzájemnou rivalitu, vyřešily dlouholetý soudní spor a rozhodly se pro společný postup při rozvoji sportu. V poslední době často slyšíme, že český sport volá po sjednocení. Toto je konkrétní případ,“ řekl Jansta.
„Jsem přesvědčen, že tato dohoda nezůstane jen na papíře, ale že brzy přinese konkrétní výsledky. Společné úsilí při jednáních s orgány veřejné správy posílí ekonomické fungování obou organizací. Také společné využití servisních center na regionální úrovni bude efektivnější,“ doplnil Ertl.