Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Český sport

Na sport by nově mohly přispívat firmy, které získají státní zakázky

21. 1. 2014, HN

Krátce poté, co Bohuslav Sobotka oznámil složení budoucí vlády, objednal se k příštímu ministru školství jeden z nejvlivnějších českých lobbistů. Miroslav Jansta, který šéfuje České unii sportu – dříve ČSTV, seznámil budoucího šéfa resortu Marcela Chládka se svými představami o tom, jak by měl být financován sport.

Novinkou by mělo být mimo jiné to, že by se na placení sportu povinně podílely firmy, které dostávají veřejné zakázky či dotace od státu. Ty by podle Jansty v rámci jakési „polopovinné“ společenské odpovědnosti musely ve svém regionu přispět zhruba 1 až 2 procenty ze svého hrubého zisku, přičemž výše by se odvíjela od velikosti společnosti. „V zahraničí takový model běžně funguje. Získané prostředky se dělí mezi sport, kulturu a sociální oblast, a to v poměru 50 až 60 procent ve prospěch sportu,“ říká šéf České unie sportu Jansta.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít