Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Vztahy s politiky

Šéf poslanců ČSSD vydělává v kanceláři lobbisty Jansty

4. 7. 2008, Týden

Michal Hašek si jako koncipient loni vydělal 150 tisíc. Ne náhodou se mu říká šedá eminence ČSSD. Vlivný advokát Miroslav Jansta umí využívat služeb politiků. Třeba tím, že je zaměstná ve své kanceláři. Donedávna mu koncipienta dělal sociálnědemokra­tický stínový ministr Petr Petržílek, nyní pro Janstova partnera Vladimíra Kostku dělá šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.

V majetkovém přiznání Michala Haška jsou v kolonce „další činnost v pracovněprávním vztahu” vyplněna všechna tři okénka: je místopředsedou správní rady VZP, místostarostou obce Drásov a advokátním koncipientem u Vladimíra Kostky.

Posledně jmenovaná práce je zároveň tou nejzajímavější. Vladimír Kostka je totiž spolumajitelem vyhlášené právní kanceláře Jansta, Kostka & spol. Jeho partnerem je Miroslav Jansta, vlivný lobbista s úzkými vazbami nejen na sociální demokracii, ale také na pražskou radnici či ministra dopravy Aleše Řebíčka.

Stínový ministr ČSSD Petr Petržílek už pro Janstu nepracuje.

„Jsem tam od loňského roku. Smlouvu mám s panem Kostkou, ne s panem Janstou,” řekl Hašek online deníku TÝDEN.CZ. Těžko si však představit, že by s ním nepřišel do kontaktu. Od advokátů dostal – aspoň podle svého majetkového přiznání – 150 tisíc korun, webové stránky advokátní komory dále uvádějí, že Haškovo koncipientské evidenční číslo je 33576.

Pod označením 32772 pracoval přímo u Jansty ještě v květnu další sociálnědemokra­tický prominent – stínový ministr životního prostředí Petr Petržílek. „Skončil jsem asi před měsícem a půl,” sdělil serveru TÝDEN.CZ. Na internetu lze najít i ukázku jeho práce z dob zaměstnání u Jansty: analýzu z loňského dubna pro liberecký magistrát na téma Záměr využití geotermální energie.

Janstova kancelář se přitom každoročně uchází o několik státních zakázek, dobré kontakty na vysoce postavené politiky se jí proto mohou hodit. „AK Jansta, Kostka & spol. a Mgr. Michal Hašek vždy postupují tak, aby při poskytování právních služeb nedošlo ke střetu zájmů,” napsal online deníku TÝDEN.CZ pětačtyřicetiletý Jansta z dovolené. Doplnil také, že Haška přímo neřídí a že jejich kancelář má na padesát zaměstnanců.

Miroslav Jansta oslavuje, že jeho tým vyhrál basketbalovou ligu. V poslední době na sebe upozornil mimo jiné tím, že jeho firma loni podepsala spolupráci s ministerstvem dopravy na poskytování právních služeb – ročně si právníci přijdou na několik desítek milionů korun. Protikorupční organizace Transparency International se kvůli tomu s úřadem Aleše Řebíčka (ODS) chce soudit.

Basket se státem

Miroslav Jansta má k sociální demokracii blízko už dlouho. Je členem středočeské ČSSD a 1s nynějším předsedou Jiřím Paroubkem se zná od počátku 90. let, kdy spolu stáli v opozici k Miloši Zemanovi. Jansta je také dobrým přítelem Stanislava Grosse.

Byl to Jansta, kdo přivedl k Paroubkovi jeho nynějšího spolupracovníka Petra Dimuna a pokoušel se také na sociálnědemokra­tickou kandidátku v Praze před volbami 2006 dostat bývalého eurokomisaře Pavla Teličku poté, co odstoupil Martin Jahn.

Kdy se také psalo o Miroslavu Janstovi

• Když byl Jiří Paroubek premiérem, nechal si od Jansty vypracovat několik právních analýz, za něž pak zaplatil desítky tisíc. • Část akcií společnosti Moravia Energo, na jejichž prodeji zbohatl Stanislav Gross, prošla Janstovou kanceláří. • V roce 2005 vydělala Janstova kancelář desítky milionů, protože pomohla ČSOB prodloužit smlouvu se státní Českou poštou.

„Vždyť já se znám dobře i s Topolánkem, tak jakápak šedá eminence ČSSD?” řekl už dříve časopisu TÝDEN. Jansta opravdu nemá problémy ani s pravicí: majitel nymburského basketbalového klubu (jeho generálním sponzorem je státní energetický moloch ČEZ) se přátelí i s pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS), seděl například v právní komisi, která posuzovala stavbu nové budovy Národní knihovny na Letné.

K politice má Jansta, nymburský rodák, blízko i z jiného důvodu: po listopadové revoluci seděl jako poslanec ve Federálním shromáždění, kam byl kooptován v prosinci 1989. Čeští byznysmeni, které TÝDEN nedávno oslovil, jej označili vedle Marka Dalíka, Richarda Hávy a Romana Janouška za nejvlivnějšího lobbistu v Česku.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít