Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Vztahy s politiky

Do hry o vládu se vrací post ministra pro sport, adeptem je Hulinský

18.11.2013, E15

Při jednáních o sestavě kabinetu se vrací do hry křeslo ministra bez portfeje, který by měl na starosti sport. Zastával by ho poslanec a vlivný člen pražské organizace ČSSD Petr Hulinský. Zda nový vládní post vznikne, bude záležet nejen na šéfovi strany Bohuslavu Sobotkovi, ale i na potenciálních koaličních partnerech socialistů, hnutí ANO a KDU-ČSL.

Sobotka by si takovým tahem upevnil pozici – naklonil by si většinovou část pražské organizace, která dosud stála na straně jeho stranického rivala Michala Haška. Není to ale jediný důvod. Sportovci se svými organizacemi jsou vlivnou lobbistickou skupinou. Zavázat si je se snaží i jiní politici.

Plénum Českého olympijského výboru se schází v budově Centra pohybové medicíny, kliniky, do které tři sta milionů korun investoval Andrej Babiš. Centrála Agrofertu je odtud, co by kamenem dohodil, a miliardářova firma se letos stala novým oficiálním partnerem ČOV. Poskytovat peníze mu bude nejméně do konce roku 2016.

Důstojné zastoupení sportu

„Jsem optimista a věřím, že český sport bude mít v nové vládě důstojnější zastoupení. Je to věc, na kterou tlačíme,“ hlásá otevřeně předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Stojí za ním i místopředseda ČOV a šéf České unie sportu, sociální demokrat Miroslav Jansta, který má mimo jiné blízko k prezidentu Miloši Zemanovi.

Hulinský ve stínové vládě ČSSD působil jako mluvčí pro sport a mládež. Hulinský nezvedá mobilní telefon, momentálně je podle svých spolupracovníků v zahraničí.

Hnutí ANO zase před volbami veřejně podpořili někteří sportovci, třeba legendární žokej Josef Váňa. Předseda ČOV se netají tím, že on a další lidé se nyní scházejí s lídry jednotlivých stran a přesvědčují je „o důležitosti sportu a zdravého životního stylu“.

Dobešův příklad

Přesvědčování politiků nejspíš nezůstane bez odezvy. Že by sportovci mohli dokonce vstoupit přímo do politiky a získat v ní významnou pozici, už ukázal bývalý véčkař a exministr školství Josef Dobeš. Tomu se velmi rychle podařilo vybudovat ambiciózní hnutí Pro sport a zdraví.

To původně mělo být lobbistou nejen sportovců, ale i vlivných funkcionářů, jako jsou šéf českého fotbalu Miroslav Pelta nebo už zmíněný Jansta. Hnutí se dokonce mohlo stát černým koněm předčasných voleb, ale nepovedlo se. Záměr zkrachoval na převratu uvnitř hnutí, poté co někteří členové vedení usilovali o společnou kandidátku se Stranou práv občanů ZEMANOVCI.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít