Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Český sport

Novým králem sportu je lobbista Miroslav Jansta, rozhodlo vedení ČSTV

28. ledna 2012, MF Dnes

Český svaz tělesné výchovy si do svého vedení zvolil lobbistu Miroslava Janstu. Jeho výhra není překvapením, Jansta byl totiž jediným kandidátem. Nové vedení ČSTV rozhodne, co bude s miliardovým majetkem v čele se skiareály a se sportovní organizací samotnou.

Ke skalním zastáncům vlivného právníka s kontakty na politiky patří předsedové sportovních svazů, které tvoří jednu ze dvou komor ČSTV. Kromě jeho klíčových spojenců, jako jsou tenisový šéf Ivo Kaderka, místopředseda Českého olympijského výboru a předseda Českého veslařského svazu Jiří Kejval, či fotbalový boss Miroslav Pelta, mu „slíbili věrnost“ prakticky všichni svazoví bossové.

A to včetně předsedy atletického svazu Libora Varhaníka, o kterém se ještě před několika týdny hovořilo jako o dalším možném kandidátovi na post šéfa ČSTV.

Sportovní svazy dlouhodobě kritizují strukturu regionálních sdružení v ČSTV jako neufinancovatelný přežitek a sám Jansta se netají tím, že tuto strukturu chce změnit. V regionech sice z nového směru panují obavy, na druhou stranu ho i tamní lídři považují za nevyhnutelný.

Kromě nového uspořádání sportovních organizací se však hraje i o miliardový majetek, který ČSTV stále ovládá. Především lyžařské areály ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou, Harrachově a Zadově. Krouží kolem nich bohatí zájemci, ale Jansta je prodávat nechce.

„Spíše počítám s tím, že správu areálů přenecháme lyžařskému svazu. Uvidíme ale, v jaké situaci budeme,“ říká Miroslav Jansta.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít