Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

CS Fondy

Tuneloval jsem s Tykačem CS Fondy, oznámil soudu svědek

29. února 2012, LN

Kontroverzní podnikatel František Bušek, dříve známý pod jménem Chobot, ve středu pražskému městskému soudu oznámil, že pomáhal bývalému šéfovi zaniklé finanční skupiny Motoinvest a nynějšímu majiteli těžařské společnosti Czech Coal Pavlu Tykačovi vytunelovat CS Fondy. Zhruba 1,23 miliardy korun z CS Fondů zmizelo v zahraničí v roce 1997.

Soudy v minulosti za tunel uložily čtyřem mužům nepodmíněné tresty. Bušek jednoho z nich označil za bílého koně, ostatní prý nezná. Skuteční organizátoři – Tykač nebo on – na lavici obžalovaných nesedí, řekl Bušek. Dodal, že jeho trestní odpovědnost je již promlčena.

Kdo je Pavel Tykač?

Jeden z nejbohatších Čechů, multimiliardář, majitel mosteckých dolů, velkopodnikatel v realitách a finančník. Člověk s pověstí bezskrupulózního hráče, tajemný pirát českého byznysu přirovnávaný ke Gordonu Gekkovi – ďábelské postavě filmu Wall Street, vyznávající chamtivost jako nejvyšší ctnost.

Bušek své svědectví přinesl při procesu s bývalým vedoucím samostatného oddělení Finančního analytického útvaru ministerstva financí Jiřím Kudlíkem a jednatelem firmy Crassus Petrem Müllerem, kteří se podle žalobců na miliardovém podvodu podíleli. Bušek uvedl, že Müllera nezná, jeho úlohu v kauze označil za „marginální“. Podobně se vyjádřil i ve vztahu ke Kudlíkovi.

Kdo tunelování organizoval?

„Pan Tykač, já a další,“ odpověděl Bušek na dotaz předsedy senátu Kamila Kydalky, kdo vytunelování CS Fondů zorganizoval. „Nebyla to žádná neobvyklá operace. Zavolal Tykač a řekl: ‚Mám tady nějakou další práci, potřebuji servis‘,“ prohlásil Bušek. Prostřednictvím své firmy Iceberg měl prý za úkol „obchod“, tedy vyvedení peněz, zorganizovat a dohlížet na to, aby další údajný aktér transakcí, německý obchodník Klaus Peter Schimmelpfennig, jehož označil za svého přítele, s financemi „nikam nezdrhnul“.

Asi 1,23 miliardy korun podle spisu putovalo v březnu 1997 z Česka z účtu společnosti Swirlglen na účet firmy Treuunion v Lucembursku. Schimmelpfennig již dříve soudu sdělil, že byl v představenstvu Treuunion, podle časopisu Týden byl majitelem společnosti a založil i Swirlglen.

„To je otázka na vás, pane státní zástupce. Vypovídám teď, protože jsou u mě ty věci promlčené. Ti, co tady mají sedět – Tykač, Schimmelpfennig, já a další – ti tady nesedí. Takže je to otázka na vás,“ odpověděl Bušek na dotaz žalobce, proč se rozhodl vypovídat až nyní.

Schimmelpfennig a Bušek uvedli, že vyvedeno bylo přes 70 milionů německých marek. Podle dobového kurzu suma odpovídá částce, která opustila Česko.

Schimmelpfennig tvrdí, že za menší část sumy se zaplatily různé výdaje, například bankám. Na účtu Treuunion pak podle něho zbylo zhruba 54 milionů marek. O ty se pak prý půl na půl podělili Tykač s Buškem.

Tykač získal miliony, já přišel zkrátka

Bušek ve středu řekl, že z celkové částky se za asi 32 milionů marek zaplatily nutné výdaje. Šlo prý například o platby za právní servis, odborníky nebo správu offshorových společností na Gibraltaru nebo v Lichtenštejnsku. Tykač prý následně dostal asi 20 milionů marek. On sám údajně nakonec přišel zkrátka a „v podstatě na tom prodělal“.

„My jsme si s panem Tykačem žádné doklady o praní jeho špinavých peněz nedávali,“ odpověděl Bušek na dotaz Kydalky, zda má nějaké dokumenty k putování peněz z CS Fondů po zahraničních účtech.

Tykač už v letech 2006 až 2008 čelil kvůli tunelu v CS Fondech obvinění, jeho stíhání však žalobci zastavili. Bušek o sobě podle médií v 90. letech říkal, že je tunelářem, protože tunelování je v Česku legální.

Tykačův mluvčí Jan Chudomel dříve k nařčení z účasti na vytunelování CS Fondů uvedl, že jde o důsledek neúspěšného pokusu o vydírání Tykače. Asi v polovině loňského roku prý podnikatele kontaktovali lidé vyslaní Buškem a chtěli „významnou finanční částku“ za to, že nevyužijí procesu v kauze CS Fondů k Tykačově kriminalizaci. Z jejich vyjádření podle Chudomela vyplynulo, že se na vyvedení peněz z CS Fondů podíleli, ale jejich jednání je již promlčeno. Na rozdíl od Tykače, který byl stíhán.

Pykají čtyři lidé

Soudy v minulosti uložily za vytunelování CS Fondů čtyři nepodmíněné tresty – odvolací soud poslal v roce 2007 dva jednatele obchodníka s cennými papíry – společnosti Umana – Josefa Matoulka a Vladislava Nadě, makléře Umany Tomáše Roitha a šéfa představenstva investiční společnosti CS Fond Václava Vojtíška do vězení na osm, pět a dvakrát čtyři roky.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít