Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

CS Fondy

Miliardář Tykač je znovu obviněn z vytunelování CS Fondů

11. června 2012, LN

Vrchní státní zastupitelství podalo návrh na obnovu trestního řízení ve věci tunelování CS Fondů. Lidovým novinám to potvrdila mluvčí Irena Válová. Mezi čtyřmi obviněnými je i miliardář Pavel Tykač, spolumajitel firmy Czech Coal, která je největším obchodníkem s hnědým uhlím v Česku.

„Státní zástupce podává předmětný návrh proto, jelikož je zjevné, že jsou zde nové skutečnosti a důkazy, státnímu zástupci dříve neznámé, které by mohly samy o sobě či ve spojení se skutečnostmi a důkazy známými již dříve vést k závěru, že důvody k takovému rozhodnutí tu nebyly na místě, a že je na místě podat proti obviněným obžalobu,“ uvedla Válová.

Pavel Tykač, spolu s Janem Dienstlem, Josefem Novosvětským a Emilem Floriánem, byl z tohoto činu obviněn již v roce 2006, ovšem 5. listopadu 2007 tehdejší státní zástupce František Fíla trestní stíhání celé čtveřice zastavil.

Současný státní zástupce Marek Solar stíhání Tykače obnovil poté, co se na začátku tohoto roku objevili tři noví svědci, vypovídající o Tykačově podílu na tunelování. Bývalý šéf firmy Iceberg František Chobot, nyní s příjmením Bušek, Klaus Peter Schimmelpfennig a Carl Joachim Gerlach uvedli, že se podíleli na vykradení CS Fondů spolu s Pavlem Tykačem. Své výpovědi ale nepodložili žádnými důkazy. K výpovědím se odhodlali poté, kdy byla jejich trestná činnost promlčena.

Promlčecí doba je deset let od spáchání trestného činu. Pokud jsou podezřelí obviněni a během soudního procesu je jejich trestní stíhání zastaveno, jako se tomu stalo u Pavla Tykače, Jana Dienstla, Josefa Novosvětského a Emila Floriána, platí pro ně pětiletá promlčecí doba. Počítá se od okamžiku, kdy bylo jejich trestní stíhání zastaveno, tedy od února 2008.

Pro Pavla Tykače a tři další obviněné by byla kauza CS Fondů promlčena v únoru 2013. Státní zástupce Marek Solar tedy obnovil stíhání v řádné lhůtě, téměř rok před termínem promlčení.

„Tykač obvinění odmítá,“ uvedl pro Lidové noviny jeho mediální zástupce Jan Chudomel. „Výpovědi těchto svědků jsou od samého základu vylhané, kromě toho, že zcela jasně přiznali, že vytunelování peněz z CS Fondů provedli oni. Jinak jde o vydírací akci Chobota a skupiny mezinárodních podvodníků. Pavel Tykač se k otázce své viny vyjádřil již několikrát a zcela jednoznačně: ničeho nezákonného se nedopustil,“ uvedl Chudomel. K vytunelování došlo v březnu 1997, kdy z účtů CS Fondů u Plzeňské banky se přes několik firem do zahraničí vyvedlo 71 milionů marek, v přepočtu 1,23 miliardy ko­run.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít