Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Kauzy

Švýcaři nevrátí Tykačovi zlato za 630 milionů

10. 7. 2014, Tiscali.cz

Švýcarský soud odmítl žádost o odblokování zlata patřícího společnosti kontrolované českým finančníkem Pavlem Tykačem. Švýcarské úřady zlato v hodnotě 27,7 milionu švýcarských franků (asi 626 milionů korun) zablokoval před dvěma lety. Tykač se k tomuto kroku ještě nevyjádřil.

Tykačův mluvčí Jan Chudomel ve čtvrtek sdělil, že o rozhodnutí švýcarského soudu zatím neví a že Tykač je nyní v zahraničí. Přislíbil, že reakci podnikatele zjistí.

Podle výnosu tribunálu z 5. června existuje podezření, že zlato bylo nakoupeno za peníze pocházející z podezřelých transakcí kolem CS Fondů. Soud osoby a firmy označuje písmeny, ale z aktů uvedených ve výnosu vyplývá, že jde o Tykače a CS Fondy.

Podle verdiktu vše začalo v červenci 2012, kdy se na švýcarský úřad, prověřující podezření na praní špinavých peněz, obrátila jedna banka v Curychu v souvislosti s aktivy ve výši 46 milionů švýcarských franků na kontě společností patřících Tykačovi. Podezření banky vzbudila klientova snaha převést 880 kilogramů zlata. Banka zároveň upozornila, že Tykač je v ČR vyšetřován.

Týden po oznámení banky začala švýcarská federální prokuratura případ vyšetřovat a obstavila všechny zmíněné prostředky. Bylo mezi nimi například 1760 prutů ve zlatě, každý o hmotnosti 500 gramů, celkem v hodnotě 37,3 milionu švýcarských franků. V listopadu téhož roku prokuratura rozhodla, že nechá obstavené zlato v hodnotě 27,7 milionu franků, ostatní zablokovaná aktiva uvolnila. Podle prokuratury je pravděpodobné, že peníze ilegálně získané z CS Fondů byly použity na nákup české důlní společnosti, nástupkyni Mostecké uhelné.

Podle soudu bylo z CS Fondů v roce 1997 ilegálně vyvedeno 71 milionů německých marek, tedy asi 1,23 miliardy korun. Z této částky Tykačovi údajně připadlo nejméně 20 milionů marek, píše se ve verdiktu. O této částce mluvil v únoru 2012 před českým soudem podnikatel František Bušek, který tehdy prohlásil, že CS Fondy tuneloval společně s Tykačem.

Prokuratura vzala za základ částku 20 milionů marek, kterou převedla na švýcarské franky podle kurzu z 11. března 1997. K této částce pak připočetla úroky a došla ke zmíněné částce 27,7 milionu švýcarských franků.

Tykačova společnost se proti obstavení ihned odvolala s tím, že původ prostředků je legální, pochází z dividend dalších společností a nijak nesouvisí s penězi z CS Fondů. Stejně tak připomněla, že české soudy loni a letos odmítly obstavit Tykačovi majetek kvůli vyšetřování CS Fondů.

Soud v Bellinzoně ale uvedl, že české soudy nerozhodovaly o meritu věci, ale o obstavení Tykačova majetku. Není prý proto možné vyloučit, že tyto prostředky pocházely z předcházející trestné činnosti, uvedl verdikt.

Soud připomíná, že podezřelá aktivita kolem zlata v curyšské bance, která vedla švýcarské úřady k akci, se odehrávala v době, kdy česká prokuratura připravovala obnovení vyšetřování CS Fondů. Podle soudu se tato okolnost nezdá bezvýznamná. Krok, na který banka upozornila, mohl ztížit vystopování těchto aktiv, uvádí rozsudek.

Dokud přetrvávají pochyby o legálním původu prostředků, je ve veřejném zájmu, aby zůstaly v rukou justice, uvádí soud. Vyzval nicméně prokuraturu, aby Tykače co nejdřív vyslechla.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít