Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Sokolovská uhelná

Barbar Tykač zůstává v Sokolovské uhelné navěky před branou/branami

13. 5. 2012, motejlek.com

Dlouholetá snaha osmačtyřicetiletého Pavla Tykače vstoupit napřímo do Sokolovské uhelné se zatím zcela míjí účinkem. Začalo to před lety nesmyslnými trestními oznámeními Tykačových lidí na Františka Štěpánka a Jaroslava Rokose, kterým patří 70 procent Sokolovské uhelné. Následoval Tykačův dopis jejich manželkám, kdy jim „finančník“ nabízel přes miliardu korun. Už tehdy se přitom hodnota jejich podílu pohybovala nad hranicí deseti miliard korun.

V uplynulých letech pak začal na valných hromadách úřadovat Tykačův právník Bláha, který formálně zastupuje Jana Kroužeckého, na nějž je napsáno třicet procent Sokolovské uhelné. Padlý uhlobaron ale nemůže Tykačovi akcie prodat. Jestliže v minulosti Bláha nebyl na valné hromady dobře připraven a působil, jemně řečeno, zmateně, v poslední době působí jeho připomínky až asociálně. „Na valnou hromadu chodí jako zástupce pana Kroužeckého advokát Bláha, který je i dvorním právníkem pana Tykače. A klade nesmyslné otázky jako někdo, kdo Sokolovskou uhelnou nikdy neviděl. Ptal se třeba, proč vedení společnosti raději nepropouštělo víc lidí a místo toho je převádělo do jiných provozů v rámci firmy,“ řekl Mf DNES čtyřicetiprocentní vlastník Sokolovské uhelné Štěpánek.

Pořádnou habaďůru vymysleli Tykačovi pohůnci v roce 2010. Vykouzlili akci, kdy si Kroužecký měl půjčit peníze a ty nesplatit. Proto na něj byla nařízena exekuce, které se ujal všehoschopný Juraj Podkonický. Dražba Kroužeckého třicetiprocentního podílu v Sokolovské uhelné měla proběhnout v červnu 2010. Soud ale frašku smetl ze stolu s tím, že se Podkonický má hojit na jiném majetku Kroužeckého.

Je zřejmé, že Tykač se bude do Sokolovské pokoušet dostat i nadále, případně firmě ztrpčovat život. Jeho šance na úspěch jsou ale mizivé. Naopak v souvislosti s vytunelováním CS Fondů se jeho šance na zasloužený odpočinek jeví mnohem pravděpodobnější.

Poznámka: Jan Kroužecký může akcie Sokolovské uhelné prodat pouze Františku Štěpánkovi a Jaroslavu Rokosovi. Pokud by tak učinil, musí aktuálně za svůj podíl dostat zhruba 4,2 miliardy ko­run.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít