Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Kauzy

Miliardář Pavel Tykač může klidně spát. Jeho majetek zabaven nebude

4. 8. 2014, Deník

Nejvyšší soud (NS) zamítl stížnost ministryně spravedlnosti Heleny Válkové v neprospěch miliardáře Pavla Tykače ohledně zajištění jeho majetku. Tykač je obviněný z vytunelování CS Fondů. Vrchní soud v Praze zamítl zajištění jeho majetku jakožto náhradní hodnoty za výnos z trestné činnosti. S tím Válková nesouhlasila a obrátila se na NS.

Soud projednal její stížnost v neveřejném jednání a odůvodnění svého rozhodnutí dosud nesdělil účastníkům řízení, řekl mluvčí soudu Petr Knötig. Proto zatím verdikt nekomentoval. Tykač podle svého mluvčího Jana Chudomela předpokládal, že NS rozhodne v jeho prospěch. Obhájci miliardáře připravují návrh na zastavení trestního stíhání Tykače kvůli kauze CS Fondů.

Vrchní soud v Praze zamítl zajištění Tykačova majetku tím, že zrušil usnesení dozorujícího žalobce o zajištění jeho majetku jakožto náhradní hodnoty za výnos z trestné činnosti. S tím se ale neztotožnila ministryně spravedlnosti a podala v neprospěch Tykače stížnost pro porušení zákona. Podle ní pražský vrchní soud nepostupoval ve věci v souladu s trestním řádem.

Nejvyšší soud ale dospěl k opačnému závěru. „Je tomu totiž přesně naopak, neboť stížnostní soud (Vrchní soud Praha) se problematikou zajištění důsledně zabýval v celé její šíři, o čemž svědčí obsáhlé odůvodnění jeho jednotlivých rozhodnutí," uvedl Knötig.

„Tato stížnost (Válkové) byla téměř totožná s předchozí stížností, kterou Nejvyšší soud ČR zamítl již dříve. Proto jsme očekávali, že rozhodne stejně," uvedl Chudomel.

Soud nechyboval

Nejvyšší soud letos v březnu podobnou věc už řešil. Konstatoval, že Vrchní soud v Praze nechyboval, když odmítl zajistit Tykačův majetek kvůli kauze vytunelovaných CS Fondů. Na Nejvyšší soud se už v lednu obrátila tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD) se stížností v Tykačův neprospěch, podle ní byly zákonné důvody pro zajištění Tykačova majetku. Nejvyšší soud ale její stížnost zamítl.

Válková podala stížnost znovu s tím, že v kauze jsou nové důkazy, které musí NS zhodnotit. Svoji stížnost opírala i o výsledky šetření Nejvyššího státního zastupitelství, z nichž vyplývá, že Tykač měl z posuzované trestné činnosti obdržet podíl zhruba 341,7 milionu ko­run.

Zásah do rozhodovací pravomoci soudu

Třetí stížnost, kterou naopak ve prospěch Tykače podala Benešová, stáhla ministryně Válková bezprostředně po svém nástupu do funkce. Tím bezprecedentně zasáhla do rozhodovací pravomoci soudů, protože Nejvyšší soud v této věci již stanovil datum veřejného projednání, uvedl Tykačův mluvčí. „Paní ministryně Válková postupuje velmi nestandardně a podle některých expertů již překročila hranice ústavnosti," dodal.

Z CS Fondů zmizela v 90. letech více než miliarda korun. Majetek v těchto třech fondech spravovala skupina Motoinvest, Tykač byl jejím ředitelem. Protože byl podezřelý z uvedených machinací, policie se loni v červenci rozhodla zabavit část jeho majetku. Šlo o nemovitosti zhruba za 100 milionů korun a bankovní účty, na nichž měl statisíce korun. Tykač se kvůli tomu obrátil na Vrchní soud v Praze, který loni v srpnu rozhodnutí o zabavení jeho rozsáhlého majetku zrušil s argumentem, že o spáchání trestného činu Tykačem nejsou věrohodné a spolehlivé důkazy. Tykač obvinění z vytunelování CS Fondů opakovaně odmítl.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít