Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Ze života

Sekyra staví vilu tam, kde neměl být ani skleník

23.09.2008, Týden

Troja. Architektka Jiřičná zde buduje Sekyrovu vilu. A co územní plán? Měla to být oáza klidu v ruchu hlavního města. Postupně však zeleň z pražské Troje mizí. Musela ustoupit podnikatelským zájmům, které lobují za zastavění atraktivní lokality. Honosné domy zde bují jako rakovina. V případě vily realitního magnáta Luďka Sekyry dokonce v rozporu s územním plánem.

Když si zámožný podnikatel Sekyra vybíral místo pro svoji rezidenci, dal si záležet. Vila na okraji Troje je obklopena zelení a nabízí výhled na Pražský hrad. A podobu luxusní vily si nechal navrhnout od přední české architektky Evy Jiřičné. Jen cena za elektrické rozvody v okázalém domě se vyšplhala téměř na dvacet milionů korun. „Architektonicky půjde určitě o zajímavý projekt, jeden z mých nejcennějších,“ zasnil se Sekyra nedávno v jednom z rozhovorů.

Kostka místo ovoce

Na parcele číslo 366 přitom neměl nikdy stát ani obyčejný skleník. Ještě v roce 1999 s tím alespoň počítal územní plán. Zmíněný pozemek uváděl jako pěstební plochu, tedy místo pro výsadbu užitkových či okrasných rostlin. A stejně to mělo být i v nové podobě územního plánu. Jenže na ústním jednání si majitelé pozemku vymohli na trojské radnici stavební povolení.

Razítko získali jen čtyři dny předtím, než nový předpis začal platit. A tak v sadařském území mohly vyrůst tři rodinné domky.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít