Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Biopaliva a ceny potravin

Babiše rozhněval plán EU na omezení biopaliv. Přišel by o miliardy

E15, 25. 10. 2012

O 600 milionů korun ročně klesnou tržby společnosti Agrofert Andreje Babiše, pokud Evropská komise prosadí plán na omezení biopaliv.

Nový plán Evropské komise na omezení použití biopaliv by snížil tržby českých producentů řepky o šest miliard korun ročně. Uvedl to ředitel divize pohonných hmot a biopaliv společnosti Agrofert Martin Kubů. Sám Agrofert by se na této ztrátě tržeb podílel z deseti procent.

EU dosud počítala s tím, že by se podíl biosložek v pohonných hmotách do roku 2020 zvýšil na deset procent. Poslední návrh komise, který šel minulý týden do připomínkového řízení, ale počítá se snížením podílu na pět procent.

Návrh komise by podle Agrofertu znemožnil užití řepky pro výrobu biopaliv. „Tento krok EK by měl fatální dopady pro pěstitele řepky v Evropě. Negativní dopad na české pěstitele by byl až 200 tisíc hektarů řepky,“ uvedl člen představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek.

Biosložka se podle nařízení Evropské unie povinně přimíchává do nafty od září 2007 a do benzinu od začátku roku 2008. Přimíchávání má například pomoci snížit emise skleníkových plynů, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv. Odpůrci biopaliv namítají, že škodí motorům i životnímu prostředí. Dále tvrdí, že biopaliva jsou příliš drahá, škodí motorům a vytlačují z polí potravinářské plodiny, což vede k jejich nedostatku a růstu cen potravin.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít