Život Martina Romana
Pražská lobby Martina Romana
02.05.2013, Reflex
DLOUHOLETÝ ŠÉF ČEZ SI BUDUJE MOCENSKOU SKUPINU A PŘIPRAVUJE SE NA ODCHOD ZE SLUŽEB STÁTU
Dlouholetí pražští KMOTŘI ZTRÁCEJÍ MOC. Romanu Janouškovi hrozí kriminál, jeho koně z ODS v pražském zastupitelstvu nedávno složili mandát. Vládu nad Prahou v tichosti přebírá Martin Roman.
KDYŽ SE V ROCE 2010 vlády nad Prahou chopil lékař Bohuslav Svoboda, začaly se po městě okamžitě šířit zaručené klepy o tom, kdo stojí za ním. Jedním ze zmiňovaných Svobodových údajných „loutkářů“ měl být i dnešní šéf dozorčí rady státem ovládané energetické společnosti ČEZ Martin Roman. Jeden z Romanových blízkých přátel prý žije se Svobodovou dcerou. Samozřejmě šlo jen o drby, žádná taková vazba podle zjištění Reflexu neexistuje.
Nicméně je fakt, že dnes už má Roman ke Svobodovi blízko prostřednictvím některých svých obchodních partnerů. Jednomu z nich dávají peníze ČEZ a druhý se stará o část Romanových investic. Oba při tom úzce spolupracují právě se Svobodou. Kvůli tomu se v poslední době začínají bouřit spojenci poraženého primátora Pavla Béma a rozhlašují, že Svobodu má v rukou nová „chobotnice“. Ve skutečnosti jde však jen o boj mezi dvěma politicko-ekonomickými skupinami. Jedna se s mocí v Praze pomalu loučí, druhá nastupuje na její místo.
SVOBODŮV PRAPOR
V srpnu 2011 vzal podnikatel Marek Dospiva do své vily na ostrově Korfu partu přátel z pražského byznysu. Spolu se šéfem investiční skupiny Penta tak privátním tryskáčem odcestoval i „politický podnikatel“ Roman Janoušek, jeho blízký obchodní partner Tomáš Hrdlička, právník Robert Pergl a starosta Prahy 10 Milan Richter.
Už počátkem roku 2011 přitom Dospiva přijal křeslo v Pražské protikorupční radě, kterou sestavil primátor Bohuslav Svoboda, aby demonstroval, že to s bojem proti systému Pavla Béma myslí opravdu vážně. Když však vyšlo najevo, že členem Praporu (tak zní oficiální zkratka) je i Marek Dospiva, vyvolalo to jisté rozpaky.
„Mezi oslovenými experty jsou například šéf Penty Marek Dospiva či obhájce Radovana Krejčíře Tomáš Sokol. To budou spektakulární honičky!“ komentoval personální obsazení rady internetový deník Česká pozice. „Bude zajímavé pozorovat, jak bude například pracovně extrémně vytížený miliardář Dospiva sledovat jednotlivé korupční kauzy a jejich aktéry. Dospiva má výhodu, že velice důvěrně zná zdejší podnikatelské prostředí, což znamená, že na tento úkol je intelektuálně určitě velice dobře připraven,“ napsal počátkem března 2011 šéfredaktor České pozice István Léko. Když pak v létě deník Aha! zveřejnil fotografie Dospivy obklopeného před odletem na Korfu „podnikatelským prostředím“ personifikovaným Janouškem, Hrdličkou a spol., musel ze Svobodova Praporu odejít. Svoboda ho na jednání rady přestal zvát, když mu Dospiva údajně nebral telefon.
Podle šéfa Penty však na Korfu v létě 2011 o nic špatného nešlo. Svoboda ho prý požádal, aby využil své známosti s výše zmíněnými lidmi, kteří měli do té doby zásadní vliv na obchody s pražským magistrátem, a vysvětlil jim, že éra Pavla Béma v Praze definitivně skončila. „Nemusíte mi to věřit, ale přesně takhle to bylo,“ řekl Dospiva před časem Reflexu.
Verze Bohuslava Svobody je však odlišná. „Žádné takové pověření jsem mu nedal,“ tvrdí primátor a dodává, že podobné „dezinformace“ standardně doprovázejí dění kolem magistrátu. „Jsem na to zvyklý a naučil jsem se s tím žít,“ dodává Svoboda.
Právě v té době se však kolem primátora začali pohybovat lidé, kteří k němu mají dodnes blízko.
A zhrzení spojenci poraženého Svobodova předchůdce Pavla Béma je s oblibou označují za chobotnici.
„V mém předpokoji nesedí chobotnice v podobě pana Hanče, trafikanta na výplatní listině bulharských ČEZ. Spolu s jeho kolegou Janem Veverkou mu zajišťují mediální podporu,“ řekl letos v březnu dnes už bývalý pražský zastupitel za ODS Boris Šťastný a v rozhovoru pro LN svou myšlenku rozvedl. „Po Praze se říká, že pan Marek Hanč a jeho blízký kolega Jan Veverka zařídí u Svobody cokoli.
Přitom ani jeden z nich není úředníkem magistrátu a nepodléhá zákonu o střetu zájmů. Takovou netransparentnost nemohu podporovat.
Svoboda by měl své chobotnice řádně zaměstnat, nebo jim zakázat vstup na radnici. To bych na jeho místě udělal já.“
Marek Hanč se odmítl k tomuto článku vyjádřit. Veverka s tvrzením o chobotnici kategoricky nesouhlasí. „Nevím, jak na to pan Šťastný všechno přišel, přijde mi to jako z jiné planety. Já nežiju život Borise Šťastného,“ řekl Veverka Reflexu.
ŽALUDOVA PRAVÁ RUKA
Svobodův tajemník Marek Hanč (25) vystudoval politologii a historii. Kromě toho, že je de facto pravou rukou pražského primátora, má ještě jedno angažmá, na něž ve svém emocionálním výlevu upozornil Boris Šťastný. Hájí zájmy společnosti ČEZ v Bulharsku. „Mohu potvrdit, že Marek Hanč je členem dozorčí rady společnosti TPP Varna EAD. Jako člen dozorčí rady zastupuje zájmy akcionáře a dohlíží na činnost představenstva, z čehož plyne i příslušná finanční odměna,“ potvrdila počátkem letošního roku časopisu Týden mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.
Hanč se podle svých slov dostal do dozorčí rady bulharské elektrárny díky Michalu Mejstříkovi, členovi Národní ekonomické rady vlády a profesoru ekonomie na fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Mejstřík je však také významným členem sdružení Appia, diskusního klubu, který dával dohromady Jan Veverka, někdejší tajemník generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy, dnes majitel investiční společnosti Touzimsky Kapital. O aktivitách diskusního fóra Appia referoval už počátkem roku 2010 týdeník Ekonom. „Appia je místem, kde se potkávají například ekonomové Miroslav Zámečník, Michal Mejstřík, Pavel Kohout, dále třeba topmanažer z Microsoftu Jan Mühlfeit, viceguvernér ČNB Miroslav Singer, šéf Vojenského zpravodajství ČR Ondrej Páleník, bývalý místopředseda vlády Alexandr Vondra, novináři Pavel Páral, Viliam Buchert čí Jefim Fištejn.“ Od té doby se sice pár věcí změnilo – Singer je už v ČNB guvernérem, Páleník šéfuje Státnímu fondu hmotných rezerv, Vondra se stihl stát bývalým ministrem obrany a Buchert po neúspěšné kandidatuře do Senátu nastoupil do Českých drah – ale jinak je vše více méně při starém. Diskuse probíhají zhruba jednou za dva měsíce na pražské Malé Straně, v rezidenci Appia ve Šporkově ulici.
Appia funguje jako klasická lobby, kde vznikají politicko-ekonomické vazby odrážející se později v konkrétních projektech. Proto nepřekvapí, že jedním z členů diskusního klubu je i někdejší šéf společnosti ČEZ Martin Roman. A byl to právě Roman, kdo Veverkovi nabídl pomocnou ruku, když s posledním dnem roku 2010 skončilo jeho angažmá v Českých drahách. „Žaludova pravá ruka useknuta,“ informoval tehdy o Veverkově odvolání z Českých drah týdeník Ekonom. „Ačkoli se zpráva o odchodu muže na této pozici může jevit jako banální, v případě Veverky to neplatí. Býval totiž označován za Žaludova ‚Dalíka‘. I v samotné firmě mu byl přisuzován daleko větší vliv, než mu formálně náležel,“ napsal Ekonom a citoval výrok odborářského předáka Jaromíra Duška: „České dráhy zcela ovládl klientelismus, který naprosto koordinuje a ovládá všemocný tajemník pana Žaludy, pozounista Veverka.“ Dušek narážel na skutečnost, že Veverka vystudoval hru na pozoun a dodnes se nástroji aktivně věnuje.
ZALEP A VYLEP
S Martinem Romanem se Veverka setkal v době, kdy dnešní šéf dozorčí rady ČEZ působil i v dozorčí radě Českých drah. Dnes sedmatřicetiletý Veverka je občanským demokratem vzešlým z líhně Mladých konzervativců. Se Žaludou se seznámil během svého působení v Citibank. Pozdější ředitel drah si ho s sebou nejprve vytáhl do pojišťovací skupiny Axa a posléze i do Českých drah, kde mu Veverka de facto sestavil celý management. Mladý, velmi schopný, nesmírně inteligentní a sociálně zdatný Veverka při společných setkáních zaujal i Romana. Když tedy pozdější ministr dopravy a superguru Věcí veřejných Vít Bárta s náměstkem a svým pozdějším nástupcem Radkem Šmerdou usilovali o Veverkův vyhazov z drah a Žaluda ho nakonec „obětoval“, Roman si ho stáhl k sobě.
Veverka si krátce poté pořídil se společníkem strategicky položenou Waldštejnskou hospodu, situovanou mezi sněmovnou a Senátem, kam často chodí posedět vlivní lidé. Poslanci, senátoři a na ně navázaní důležití „servisní pracovníci“. Především však v roce 2012 vstoupil do firmy BigBoard, kde se stal významným akcionářem i Martin Roman, přestože oficiálně nemá s podnikem nic společného. Kromě Veverkova jména ve statutárních orgánech firmy, která vlastní plochy pro reklamní billboardy, figuruje ještě Richard Fuxa a majetkový podíl drží také investiční skupina J&T.
BigBoard býval v minulosti spojován především s pražským „politickým podnikatelem“ Romanem Janouškem. Mezi obvykle dobře informovanými lidmi z pražského byznysu si v podniku Janoušek dodnes udržuje minoritní podíl, ale ani on mezi oficiálními akcionáři uváděn není. Podle těchto informací mu má náležet zhruba třetina, další třetinu má Roman, menší podíly drží Fuxa a J&T. Podílníkem by se brzy mohl stát i Veverka. Informace o skutečném rozložení majetkových podílů se však podle různých zdrojů významně rozcházejí a lze jen spekulovat, jak se věci mají ve skutečnosti. „Martin Roman tam není oficiálně ani neoficiálně,“ odmítá Veverka všechny spekulace.
BigBoard je zisková společnost, ale je to i dobrý prostředek pro zajištění politického vlivu. Kdo chce být vidět na billboardech, například před volbami, musí jít za Romanovými lidmi do BigBoardu.
A obchodovat lze i s navenek zavilými politickými nepřáteli. Mezi byznysmeny se tak například vypráví, jak v době prezidentské kampaně nosili do BigBoardu lidé z okolí Tomáše Hrdličky – podporujícího spolu s Martinem Nejedlým z firmy Lukoil Aviation Miloše Zemana – peníze za výlep Zemanových plakátů. Všichni zúčastnění to na dotaz Reflexu pochopitelně popřeli, ale je fakt, že Zemanovy plakáty na plochách BigBoardu před volbami visely.
Stejná sestava podle informací Reflexu ovládá i firmu Expiria, napojenou na reklamní společnost RailReklam, spadající pod České dráhy. Expiria tam drží 49 procent, jedenapadesátiprocentní majoritu mají v rukou České dráhy. Před nedávnem se BigBoard/Expiria pokusily získat ve firmě RailReklam majoritní podíl, podle dostupných informací chtěly odkoupit 85 procent. Když se to však dozvěděl ředitel konkurenční společnosti JC Decaux Pavel Slabý, okamžitě za podíl nabídl o padesát miliónů více. Prodej tak minimálně prozatím překazil. V Českých drahách si totiž správně vyhodnotili, že by se jen obtížně vysvětlovalo, proč podíl v reklamní společnosti dráhy „pustily“ za částku nižší, než mohly dostat od Slabého. Společnému podnikání s Romanem Janouškem a jeho spojenci se Martin Roman věnuje i v lyžařském areálu ve Špindlerově Mlýně. Politiky a klíčovými lidmi tuzemského byznysu oblíbený „český Aspen“ si měl bývalý šéf ČEZ skrytý za J&T banku rozparcelovat opět s Janouškem a spol. Další podíl drží předseda představenstva České gumárenské Tomáš Němec. Každý, kdo jezdí například ve Svatém Petru, tak bude minimálně dvacet let odevzdávat peníze i někdejšímu šéfovi elektrárenského gigantu, jenž dnes v čele dozorčí rady ČEZ zastupuje předsedu české vlády Petra Nečase. Na dvacet let totiž zmínění podnikatelé a firmy získali lyžařský areál do pronájmu.
AŽ PŘIJDE TEN DEN…
K budování mocenské základny má Martin Roman pár dobrých důvodů. Byť se dnes všichni lidé z jeho okolí zaklínají, že ve Škodě Plzeň šéf dozorčí rady ČEZ opravdu nijak nefiguruje, budou ho určitě zajímat další kroky pražského magistrátu. Ještě v éře Pavla Béma totiž pražský Dopravní podnik, vedený tehdy Martinem Dvořákem, se Škodou Transportation uzavřel smlouvu na nákup 250 nízkopodlažních tramvají za zhruba devatenáct miliard korun do roku 2018. Jenže peníze na tramvaje nemá Dopravní podnik ani Praha. Část radních tvrdí, že se smlouva musí vypovědět. Další namítají, že je kontrakt prakticky nevypověditelný.
Vše se tak řeší směnečným programem. Jednu miliardovou půjčku si Svoboda a spol. vzali loni, nyní městská rada jedná o další. Zájmy Martina Romana a lidí z jeho okolí se navíc mohou týkat i pražského „podnikatelského majstrštyku“ – Opencard. Zatímco radní v čele s primátorem Svobodou čelí trestnímu oznámení za to, že loni prodloužili smlouvu firmě Haguess v jednacím řízení bez uveřejnění, je podle informací Reflexu na spadnutí další významná majetková změna, ovládnutí provozovatele Opencard skupinou J&T. Pokud ovládne firmu Haguess skupina J&T, bude transakci domlouvat čerstvý spolumajitel J&T a blízký obchodní partner Jana Veverky Dušan Palcr.
Roman se také musí pomalu připravovat na moment, kdy odejde z čela dozorčí rady ČEZ. Až přestane sloužit státu, jeho postavení se výrazně oslabí. Letos v únoru přitom Česká pozice informovala o tom, že premiér Nečas už za Romana hledá náhradu. Důvodem má být mimo jiné vyšetřování okolností, za nichž ČEZ prodávaly lukrativní společnost I&C Energo (známou svými řídicími a kontrolními systémy pro jaderné elektrárny) maďarské firmě MOL. Roman se sice dušuje, že skutečným nabyvatelem I&C Energo nebyl, ale o tom, zda byla tato transakce pro ČEZ výhodná, může nakonec rozhodovat soud.